אלן סטפק

"השומר הצעיר" נוסדה בשנת 1913. בשנה הנוכחית, התנועה חוגגת 110 שנים מאז היווסדה. משורשיו בגליציה שבמזרח אירופה, תנועת "השומר הצעיר" התפתחה, וסניפים נפתחו בקהילות יהודיות מסביב לעולם.

IGRA שמחה לברך את חברי "השומר הצעיר" לרגל ימי חגם.

מסמכים מגוונים של "השומר הצעיר" ניתן למצוא בין הרשימות אונליין אצלנו במאגרי המידע של העמותה למחקר גנאלוגי בישראל. והלן 2 דוגמאות:

 

HaKibbutz HaArzi Census 1940 from the Yad Yaari Archive מפקד הקיבוץ הארצי 1940 – המקור: ארכיון יד יערי

 

 

List of Immigrants absorbed in various kibbutzim, March 1951 from the Yad Yaari Archive רשימת מהגרים שנקלטו בקיבוצים שונים ממרץ 1951 – המקור: ארכיון יד יערי

מתחילתה, התנועה הכילה גם אמונה בסוציאליזם וגם אמונה בציונות. כחלק מתורתה, חניכיה וחניכותיה למדו עברית, והכינו את עצמם לעבודה בחקלאות ובמלאכות כחלוצים בארץ-ישראל.

אחת השאיפות של החברים הייתה העלייה לארץ-ישראל. החניכים הראשונים הגיעו לפלשתינה בשנת 1919. בסך הכול ייסדה "השומר הצעיר" 85 קיבוצים.

בזמן מלחמת העולם השנייה חברים בשומר הצעיר פעלו בשטחים שבשליטת הנאצים, ושיחקו תפקיד מפתח במרד גטו ורשה. בשנת 1946 התנועה ייסדה מפלגה פוליטית שבהמשך היוותה חלק ממפלגת מפ"מ (מפלגת הפועלים המאוחדת), מפלגת שמאל.

לאחר קום המדינה, חברים מהתנועה מילאו תפקידים חשובים בפוליטיקה, בחברה ובצבא. השפעתה הייתה חשובה מאוד – "השומר הצעיר" תרמה רבות לייסוד הבית הלאומי ליהודים בישראל, והיא גם תרמה לעיצוב הצביון של ההיסטוריה היהודית במאה העשרים.

ובמבט אישי

דוד ודודה של המחברת, חוי (אבלסון) ונורמן/נחום גולדנברג, הכירו בשנת 1946 בפעילות של "השומר הצעיר" בבוסטון, בארה"ב. הם התחתנו ב-1947, עלו ארצה בשנת 1948 או ב-1949 והתיישבו בקיבוץ סאסא על גבול לבנון. סאסא הוא קיבוץ של התנועה. לפני ההגעה לקיבוץ, חוי ביצעה פעולה עבור "המוסד לעליה ב'". אבל, הדודים לא נשארו בקיבוץ זמן רב. בשנת 1950 חוי סבלה מהריון קשה, ובקיבוץ הצעיר לא הייתה אפשרות לנוח ולא לעבוד. לכן, נורמן וחוי עזבו את הקיבוץ ואת המדינה וחזרו לארה"ב. הם חזרו ארצה לאחר מלחמת 1973, אבל זה כבר סיפור אחר.

 

אלן סטפק גדלה בעיירה קטנה במדינת אינדיאנה, ארה"ב. לאחר סיום לימודיה באוניברסיטת וויסקונסין, ב-1969, אלן עלתה לישראל. מאז היא כאן, בתחילה בקיבוץ יפתח, אחר כך בירושלים ועם נישואיה, באזור תל אביב. מאז שנת 1995, היא עוסקת במחקר על שורשיה ב-5 מדינות מודרניות: בלארוס, גרמניה, אוקראינה, ליטא ופולין. הדפיסה 4 ספרי היסטוריה משפחתית באנגלית, )אחד עבור משפחתו של כל סב/בתא שלה מצד אמה ומצד אביה). בין שאר הפרויקטים שלה, אלן תיעדה בתי קברות באירופה, תרגמה חומר עבור JewishGen וכתבה הרבה מאמרים בנושאים הקשורים לגנאלוגיה. אלן פעילה בארגון IGRA וגם בארגון יוצאי פינסק-קארלין, יאנוב והסביבה.