חוכמת המונים – בואו נבנה מאגרים ביחד

העמותה למחקר גנאלוגי בישראל שקדה בשנים האחרונות על בניית מאגרי מידע שישמשו אנשים המבקשים לחקור את שורשיהם. יותר מ- 1,500,000 רשומות כבר מופתחו ובקרוב צפוי להגיע למיליון רשומות.

בעבר המאגרים נבנו באופן ידני. מתנדבי העמותה מפתחו רשומות ע”י הקלדת שמות ומידע רלוונטי נוסף מתוך מסמכים סרוקים שהתקבלו ממקורות שונים. המידע הוכנס לגיליון אקסל ולאחר שנבדק הועלה לרשת האינטרנט.

ב-2017 התחלנו לעבוד עם כלי חדש CSI) Crowd Sourced Indexing) המבוסס על חוכמת ההמונים.
ניתן לצפות באתר בעברית ע”י לחיצה על כודר הארץ בשורה העליונה. הכלי מאפשר להקל על תהליך בניית המפתחות, הכלי מאובטח וממוחשב יותר. המתנדבים שיעבדו בכלי זה יוכלו להרשם לאתר CSI, להצטרף לפרויקט המפתוח של קבוצת IGRA ולבחור מסמכים אותם ירצו למפתח באופן מקוון. חלק מהפרויקטים דורשים ידע בשפה העברית, וחלקם באנגלית. לאחר ההרשמה ל-CSI ובחירת IGRA כקבוצתכם, תקבלו הודעות על הפרויקטים החדשים של IGRA.

אתם יכולים לעזור לנו כבר עכשיו ובפרויקטים בעתיד.

דרך זו לא רק תאיץ את עבודת המפתוח אלא גם תקל על המתנדבים להצטרף, לעבוד ולחלוק במאמץ. ככל שמספר המתנדבים גדל כך גדל קצב עבודת המפתוח.

אמנם הארגונים הגדולים כמו Ancestry ו- FamilySearch משתמשים בכלים דומים כבר מספר שנים, אבל זו הפעם הראשונה שכלי כזה יכול לשמש גם עמותות גנאלוגיות וקבוצות קטנות וגם לאפשר הקלדה בעברית.

מעמוד הבית ניתן לראות את רשימת הפרויקטים המוצעים. ניתן לערוך חיפוש לפי קטגוריה או מיקום גיאוגרפי וכך המתנדב יכול לאתר את החומר הרצוי לו. כאשר נמצא פרויקט אשר בו מעוניינים לעזור במפתוח, יש לבצע את הצעדים כדלקמן: להקליק על קישור הפרויקט, לקרוא את ההנחיות ולהתחיל למפתח.

עם בחירת הפרויקט מיד תועבר לדף הסרוק הראשון הפנוי. ניתן להזיז, לסובב, ולמקד את הדף באמצעות מקשי הפקודות. ניתן לדווח על כל בעיה באתר. ניתן לדלג על המסמך אם אין בו דבר למפתח או אם הוא בעייתי לפענוח.

אם הכל מסתדר כרצוי, נשאר רק להקליד את המידע אל תוך השדות בחלקו התחתון של המסך. השלמת המפתוח בדף זה חייבת להתבצע תוך 23 שעות מרגע הכניסה למערכת. בסיום העבודה יש לשלוח את הפענוח למאגר ע”י לחיצת הכפתור “שלח העתקים” בפינה הימנית למעלה. ניתן להתחיל עמוד חדש, לבחור פרויקט אחר או לחזור לעבודה בזמן אחר. אין צורך להתקשר עם אף אחד על מנת לקבל חומר נוסף לעבודה.
.הכל נמצא ברשת ומחכה למתנדבים

להלן הפרויקטים אשר עליהם עובדים כעת:

IGRA – Ledgers from Alliance Schools in Morocco (French) (פנקסי בתי ספר אליאנס במורוקו – בצרפתית)
IGRA – 1949  Immigration Lists (רשימות עולים 1949)
IGRA – 1947 Jerusalem Census -( מפקד ירושלים 1947 )

ולהלן דוגמה למאגרים אשר כבר נבנו באמצעות הכלי:

IGRA – 1928-31 Petah Tikva Marriages & Divorces (נישואין וגירושין פ”ת)
IGRA – 1928 Census of Tel Aviv and surrounding neighbourhoods (מפקד תל אביב והסביבה)
IGRA – 1941 Histadrut Hamorim Members (חברי הסתדרות המורים)
IGRA – 1945 Histadrut Hamorim Members (חברי הסתדרות המורים)
IGRA – 1944 Givatayim Voters List (בוגרי גבעתיים לכנסת ישראל)
IGRA – 1947-48 Shomer Hazair Poland (השומר הצעיר פולין)
IGRA – 1963 Telephone Book Eng – almost complete (ספר טלפונים 1963 באנגלית – כמעט גמור)

הנכם מוזמנים להשתתף בבניית מאגרי מידע ישירות באתר

תודה על השתתפותך.