אני נפעמת כאשר אני מבינה שזהו למעשה הדו"ח האחרון שאני מגישה לכם כיו"ר IGRA. תודה על התמיכה, על שיתוף הפעולה ועל ההזדמנות שנתתם לי להוביל את העמותה הזו.

כשחלמנו והתלבטנו יחד, לפני שלוש-עשרה שנה על איזה ארגון נביא לתחום הגנאלוגיה בישראל, פיתחנו את אבני היסוד של IGRA ולאורך השנים נשארנו נאמנים לחזון שלנו. חלק מהקבוצה המקורית שלנו כבר לא איתנו, אבל הכיוון שהם התוו נשאר נותר חיוני למה ש-IGRA הפכה להיות – מטילדה, מרתה, הנק ואינגריד זכורות וזכורים כולם בזכות השתתפותם הפעילה, יכולתם לחזות את העתיד והבנה אמיתית של חשיבות המשימה שלנו. רבים אחרים נתנו מעצמם ובזכותם כולנו מעושרים יותר – הארווי קרוגר, ברברה סיגל, ליסה גורן, ברברה אלמן, חנן רפפורט – ואחרים.

בהצהרת המשימה שלנו הגדרנו את המטרות הבאות:

"להכין מאגרי מידע מרשומות ומחומרים הזמינים בישראל; אגן הים התיכון והתייחסות למקומות בהם התגוררו קרובינו לפני שהגיעו לישראל ולהנגישם באמצעות אתר האינטרנט שלנו". הודות לניהול ולעבודה הקשה של רוזי פלדמן, דניאל הורוביץ, קרול הופמן, יחזקאל בונד וקבוצת המתנדבים המסורה, ל- IGRA יש כיום קרוב ל -3,200,000 רשומות! זהו האוסף הגדול ביותר של רשומות דיגיטליות הקשורות לישראל ואנו ממשיכים להוסיף חומרים בכל עת.

"לפתח אתר אינטרנט עם מנוע חיפוש דו-לשוני מתוחכם…" אתר IGRA נבנה מחדש על ידי בנאי פלדשטיין ונמצא עדיין בפיתוח. באתר ניתן למצוא מאמרים, וובינרים מוקלטים, מקורות רבים וחשובים וכמובן את מאגרי המידע. באתר קיימים מאמרים וובינרים בעברית בנוסף למאגרי המידע. באנגלית כמות החומר הזמין גדולה עוד יותר וכך, מתאפשר לנו להגיע לקהל בינלאומי רחב באמת.

"לספק חומר באתר כדי לסייע לאנשים עם המחקר שלהם כגון מאמרים, הרצאות מוקלטות, מדריכי מקורות וכל חומר רלוונטי אחר." מדריכי המקורות שלנו פתוחים לכולם ומספקים מידע, הצעות מחקר וקישורים למקורות נוספים. תודה רבה לוועדת המאמרים שלנו, בראשות אלן סטפק וקרול הופמן על עבודתם המסורה. המאמרים החדשים יותר וההרצאות/סמינרים מקוונים מוקלטים זמינים רק לאלו המשלמים דמי חברות בעמותה, זאת לצד מאמרים ישנים יותר, הרצאות מוקלטות וסמינרים מקוונים הנפתחים לכלל הציבור שנה לאחר שהם מופיעים לראשונה. אוסף "Show &Tell" ("ראו וספרו") פתוח לכולם.

"לפתח ולשדר סמינרים מקוונים במגוון רמות כדי לסייע לאנשים במחקר שלהם – ולהפוך את ההקלטות של הסמינרים המקוונים לזמינות לצפייה באתר האינטרנט שלנו". השנה היו לנו פחות סמינרים מקוונים. אנו נמצאים כעת בעיצומה של סדרה בנושא "גנאלוגיה וטכנולוגיה" ומודים לרוז לרר כהן על הארגון. ישנו צורך במתנדבים לאורך כל שלבי הארגון וההוצאה אל הפועל של סמינרים מקוונים אלה – אנא עדכנו אותנו בנוגע לזמינותכם לעזור בארגון או הפעלה של אירועים מסוג זה.

"לספק הזדמנויות לגילוי ולמידה גנאלוגיים באמצעות חונכות, ביקורים מעשיים בארכיונים, פגישות פנים אל פנים, פגישות זום וסמינרים." חידשנו את קיומן של ההרצאות בעברית בגבעתיים על בסיס חודשי. בילי שטיין והינדה סולומון עשו עבודה יוצאת דופן בהבאת הרצאות מעניינות והמשתתפים נהנים מההזדמנות לפגוש אחרים המתעניינים בנושאים דומים ולשתף מידע בהתאם. הביקור הנהדר בספרייה הלאומית החדשה משך חברים מכל רחבי הארץ.

"לטפח שיתוף פעולה עם ארגונים וארכיונים אחרים עם קשר לתחום הגנאלוגיה" עשינו כברת דרך עצומה השנה והוספנו מספר ארכיונים חדשים כשותפים לעשייה. בעת ביקור בדף מאגר המידע שלנו, גללו מטה בדף התוצאות כדי לראות ערכים נוספים עם השם שאתם חוקרים באינדקס הגנאלוגיה. התווספו שלושה תחומים חדשים שברצוני להזכיר ביתר פירוט:

  1. המחפשים ב- JewishGen יראו כעת, בנוסף לכל הרשומות האחרות, תוצאות עבור אותו אדם באוסף IGRA, שיישלחו לאתר IGRA למידע נוסף. צעד כזה של שיתוף פעולה הוכרז לפני שנים בכנס IAJGS, אך המהלך הושלם רק לאחרונה.
  2. חלק ניכר מאוסף IGRA יהיה זמין למי שמחפש אדם ספציפי באתר MyHeritage. הדבר יניע משתמשים לאתר IGRA לקבלת מידע נוסף.
  3. בעת חיפוש אדם באוסף IGRA יופיעו כעת גם אזכורים של אותו אדם הקשור לספרי הכבוד של קק"ל עם קישור ישירות לדפים הספציפיים באתר קק"ל (עבדנו על זה מאז כנס IAJGS 2015 בירושלים!).

החברות ב- IGRA ממשיכה להיות חזקה ואנו ממשיכים להיות בעלי החברות הגדולה ביותר ב- IAJGS. כרגע יש לנו חברים מ: אוסטריה, אוסטרליה, אוקראינה, ארצות הברית, בלגיה, ברזיל, בריטניה, גרמניה, דרום אפריקה, הולנד, יוון, ישראל, ליטא, מרוקו, סלובקיה, ספרד, פולין, פורטוגל, צרפת, קנדה, רומניה, שבדיה, שוויץ, (23 מדינות בסך הכל). יותר ממחצית החברים כיום היו חברים גם לפני שנה ו-477 חברים כבר כמה שנים.

לקראת ה-8 באוקטובר 2024 IGRA הייתה מתוכננת לתת חסות משותפת להקרנת הסרט פיורטה במוזיאון אנו בתל אביב. בשל האירועים המזוויעים של ה-7 באוקטובר 2023, אירוע זה בוטל. במקום זאת, הצליחה העמותה ברגע האחרון לארח את ההקרנה באופן מקוון למעוניינים לצפות ולהיות חלק מקהילה. רנדי שנברג ומתיו מישורי ענו על שאלות בתום ההקרנה. IGRA היתה בין נותני החסות להקרנת פיורטה, ב -31 במרץ במוזיאון אנו בתל אביב.

המלחמה שינתה הכל עבור כולנו. אין זה אך טבעי לראות אנשים המוצאים את עצמם מעורבים בפעילויות שונות יותר מאשר בעבר. אי אפשר להתעלם מהעובדה שעבור רבים, קשה יותר בזמן הזו להתרחק ממקום מגוריהם או להתאסף בקבוצות גדולות. עם הפגזות יומיות בכמה חזיתות, חיילות וחיילים הנהרגים כמעט מדי יום והחטופים שעדיין מוחזקים בשבי – אנחנו מבינים שהתוכנית שלנו לקיים יריד גנאלוגיה לאורך יום שלם עם נותני חסות, תערוכות, הרצאות – לא תתממש בעתיד הקרוב. אנחנו מתכננים אירוע וירטואלי במקום, שינציח  את זכרה של אינגריד.

תודתי והערכתי לוועד המנהל הנוכחי שלנו – אלנה בזס (מזכ"לית), אורנית לסקה מייקסלר (גזברית), רוזמרי אשל (חברת ועד), דניאל הורוביץ (חבר ועד), אביעד בן יצחק, רוז פלדמן, אייל הולנדר, ז'אן-פייר סטרויס ופיליפ טראורינג ועדת ביקורת – סוזן אדל, שלום ברונשטיין ורוז לרר כהן. הטבעתם את חותמכם על פעילותה של IGRA. תודה לרוזמרי אשל שממשיכה לענות לפניות מהציבור ועוזרת בשאלות חקר. הייתה לי הזכות לעבוד עם כל אחת ואחד מכם. תודתי למיכאל גולדשטיין ולינדה גפן על עזרתם באסיפה הכללית הנוכחית. תודה מיוחדת לשלושה חברים שבחרו שלא להיות חלק מהמועצה בשנה הקרובה – אביעד, תודה שנכנסת ועזרת למלא לנו את החלל; פיליפ, אני אפילו לא יודעת מאיפה להתחיל – על בניית האתר שלנו, על היותך איש הטכנולוגיה שלנו, יו"ר במשך ארבע שנים ועוד; אלנה – לא הייתי יכולה לעשות את זה בלי הזיכרון המדהים שלך, היכולת לוודא שהכל מסודר ופועל בצורה חלקה.

אני ממשיכה הלאה בתור יו"ר לשעבר ומאחלת לבעלי התפקידים הנכנסים הצלחה רבה בלקיחת המושכות להנעת IGRA קדימה ליעדים והישגים חדשים.