בשנים האחרונות, אנחנו בעמותה למחקר גנאלוגי בישראל שקדנו על בניית מאגרי מידע לטובת אלו המבקשים לחקור את שורשיהם. למעלה מ- 2,000,000 רשומות כבר מופתחו ואנו מתקרבים בצעדי ענק אל עבר 2.5 מיליון.

בעבר המאגרים נבנו באופן ידני על ידי מתנדבי העמותה, שהקלידו שמות ומידע רלוונטי נוסף מתוך מסמכים סרוקים שהתקבלו ממקורות שונים אל תוך גיליון אקסל שהועלה לאינטרנט לאחר בדיקת הנתונים.

בשנת 2017,  התחלנו לעבוד עם כלי חדש CSI המבוסס על חוכמת ההמונים.
ניתן לצפות באתר בעברית ע”י לחיצה על סמל כדור הארץ הממוקם בשורה העליונה. הכלי מאפשר להקל על תהליך בניית המפתחות באופן ממוחשב ומאובטח. המתנדבים שיעבדו בכלי זה יוכלו להרשם לאתר CSI, להצטרף לפרויקט המפתוח של קבוצת IGRA ולבחור מסמכים אותם ירצו למפתח באופן מקוון. חלק מהפרויקטים דורשים ידע בשפה העברית וחלקם באנגלית. לאחר ההרשמה ל-CSI ובחירת IGRA כקבוצתכם, תקבלו הודעות על הפרויקטים החדשים של העמותה.

נשמח לעזרתכם כבר עכשיו עם פרויקטים קיימים ועתידיים. כך, נוכל להאיץ את עבודת המפתוח ולפשט עבור המתנדבים את תהליך ההצטרפות ואת עבודת המפתוח.

אמנם כלים דומים נמצאים בשימוש ארגונים גדולים כמו Ancestry ו- FamilySearch זה שנים, אך למעשה, זו הפעם הראשונה שהכלי גם משמש עמותות גנאלוגיות וקבוצות קטנות באופן וגם מאפשר הקלדה בעברית.

מעמוד הבית ניתן לראות את רשימת הפרויקטים המוצעים. מתנדבים יכולים לבצע חיפוש לפי קטגוריה או מיקום גיאוגרפי וכך לאתר את החומר הרצוי. כדי להתחיל בעבודת המפתוח, יש להקליק על הקישור לפרויקט, לקרוא את ההנחיות ולגשת למלאכה.

עם בחירת הפרויקט מיד תועברו למסמך הסרוק הראשון לקטלוג. ניתן להזיז, לסובב, ולמקד את הדף באמצעות מקשי הפקודות. כמו כן, ניתן לדלג על המסמך אם אין בו דבר למפתח או אם הוא קשה לפענוח.

המידע יש להקליד אל תוך השדות שבתחתית המסך. השלמת המפתוח בדף זה חייבת להתבצע תוך 23 שעות מרגע הכניסה למערכת. בסיום העבודה יש לשלוח את הפענוח למאגר ע”י לחיצת הכפתור “שלח העתקים” בפינה הימנית העליונה. ניתן להתחיל דף חדש, לבחור פרויקט אחר או לחזור לעבודה בזמן אחר. אין צורך להתקשר עם אף אחד על מנת לקבל חומר נוסף לעבודה. על כל בעיה או תקלה, ניתן לדווח דרך האתר.
כל החומרים מחכים לכם באתר! התנדבו עכשיו!

להלן הפרויקטים הפתוחים נכון לעכשיו:

IGRA – פנקסי בתי ספר אליאנס במרוקו – בצרפתית
IGRA – 1949  רשימות עולים 1949
IGRA – 1947  מפקד ירושלים 1947

לנוחיותכם, דוגמאות למאגרים אשר כבר נבנו באמצעות הכלי:

IGRA – 1928-31 נישואין וגירושין פ”ת
IGRA – 1928 מפקד תל אביב והסביבה
IGRA – 1941 חברי הסתדרות המורים
IGRA – 1945 חברי הסתדרות המורים
IGRA – 1944 בוגרי גבעתיים לכנסת ישראל
IGRA – 1947-48 השומר הצעיר פולין
IGRA – 1963 Telephone Book Eng – almost complete (ספר טלפונים 1963 באנגלית – כמעט גמור)

הנכם מוזמנים להשתתף בבניית מאגרי מידע ישירות באתר