מתנדבי מערך מאגרי המידע הארץ ישראליים (ממא"י) של IGRA, אנו מצדיעים לכם!

מאגרי ממא"י של העמותה למחקר גנאלוגי בישראל חצה לאחרונה את רף ה-2.5 מיליון רשומות. המאגר כולל לא רק רשומות מישראל החל מאמצע המאה ה-19, אלא גם רשומות מקהילות יהודיות ברחבי אגן הים התיכון והמזרח התיכון.

בתקופה שהשתרעה על פני כ-150 שנה תושבי ארץ ישראל חיו תחת שלש ישויות שלטוניות שונות: האימפריה העות'מאנית, המנדט הבריטי ומדינת ישראל. החומרים מגיעים מיותר מ-50 ארכיונים ציבוריים ופרטיים, ומשבע ספריות. המסמכים שמהם מופק המידע הם כיום בעברית, אנגלית, צרפתית, יידיש ויוונית.

ההצלחה של מאגר הנתונים של ממא"י הושגה הודות להתגייסותה של קבוצה מסורה של מתנדבים מרחבי העולם. במהלך 10 השנים האחרונות מאז תחילת עבודת האיסוף, תרמו לפרויקט זה למעלה מ-70 מתנדבים מתוכם גרעין של כ-25 מתנדבים שבאופן עקבי, תרמו מזמנם ומרצם.

המתנדבים מגיעים לארכיונים שונים כדי לסרוק חומרים, לסדר את הסריקות, להעלות את החומרים הסרוקים לאתר מיוחד לצורך תמלול. הם מתמללים את המידע הנדרש למאגר, מבצעים הגהה על התמלילים ותיעתוק של השמות לשפה שנייה, על מנת לאפשר חיפוש באוסף המאגרים הן באותיות לטיניות והן באותיות עבריות, דבר המאפשר לחוקרים שאינם יודעים עברית או שאין ברשותם מקלדת עברית לחפש באוסף.

מסירותם של המתנדבים אפשרה לחומרים הללו להיות זמינים ונגישים בעוד שרוב הארכיונים בישראל טרם פרסמו סריקות או אינדקסים הניתנים לחיפוש באינטרנט.

על כל מאמציכם ותרומתכם למערך המתנדבים של מאגרי ממא"י, איגוד ה- IAJGS מצדיע לכם!

דוריס לב נאבל,

 יו"ר IAJGS Salutes!, האיגוד הבין-לאומי של חברות לגנאלוגיה יהודית