מנציחים את יקירי העמותה

העמותה שלנו זכתה לתמיכתם של מתנדבים ותורמים רבים ופועלם למען עולם הגנאלוגיה. לצערנו, חלקם לא עמנו עוד, אך זכרם של האנשים הנהדרים הללו ותרומתם הייחודית יישארו איתנו תמיד.

ליסה גורן 1950-2020

ליסה פרידמן גורן גדלה בגרניט סיטי, אילינוי. בשנת 1985, היא ומשפחתה עלו לישראל לאחר לימודיה בהרווארד ובאוניברסיטת וושינגטון. ליסה עבדה בחברת השקעות בינלאומית, ובו בזמן היתה פעילה בבית הכנסת אליו השתייכה בפתח תקווה והתנדבה בארגון אמונה. כאחת ממייסדי הארגון, ליסה שרתה במועצה וכן כגזברית ובוועדת הביקורת.

הארווי קרוגר 1929-2017

הארווי קרוגר היה פילנטרופ ויועץ השקעות ידוע בארה"ב ובישראל. הוא היה תורם מרכזי לארגוני גנאלוגיה ביניהם האיגוד הבינלאומי של אגודות הגנאלוגיה היהודיות, העמותה למחקר גנאלוגי בישראל, JewishGen.org ובית התפוצות וכן לאוניברסיטה העברית, אוניברסיטת תל אביב ומרכז פרס לשלום.

מרתה לב ציון 1940-2014

ההיסטוריונית מרתה לוינסון לב-ציון נולדה בלוס אנג'לס, קליפורניה ועלתה לארץ בשנת 1977. היא היתה כותבת ומרצה בכנסים בינלאומיים רבים אודות יהודי פרנקוניה תורינגיה (גרמניה) וקורלנד (לטביה). מרתה הקימה את השלוחה הדרומית של העמותה הישראלית לחקר שורשי המשפחה בנגב ואף פעלה במרכז ללימודי יהדות באוניברסיטת לטביה. היא נמנתה בין מייסדי העמותה למחקר גנאלוגי בישראל ושירתה במשך מספר שנים בוועד המנהל של העמותה.

מטילדה טג'ר1933-2014

מטילדה טג'ר נולדה בטנג׳יר, מרוקו. היא הייתה בעלת תואר שני בספרנות ומידענות מטעם מאוניברסיטה העברית בירושלים. היא היתה מומחית לחקר יהדות ספרד שעסקה רבות בחקר שמות (אונומטולוגיה) בעולם הספרדי. בין היתר, יצרה בעצמה מסדי נתונים רבים המצויים ב SephardicGen.com . מטילדה כיהנה בתור המידענית הראשית של המכון למדעי כדור הארץ, האוניברסיטה העברית וכן כיועצת מדעית לפרויקטים מיוחדים בתחום המידע במשרד המדע והטכנולוגיה של ישראל. היא נמנתה בין מייסדי המכון הבינלאומי לגנאלוגיה יהודית ושירתה במשך שנים רבות בוועד המנהל של העמותה למחקר גנאלוגי בישראל.

אינגריד רוקברגר 1946-2023

אינגריד רוקברגר נולדה באנגליה ועלתה לישראל עם משפחתה בשנת 1981 מעורבותה בפעילות התנדבותית למען הקהילה החלה עוד בנערותה. היא שימשה כיו"ר קבוצת צעירות ויצו, ארגון בו היא המשיכה לצמוך במרוצת השנים גם בישראל עד לתפקידה כמוציאה לאור, העורכת הראשית וראש חטיבת התקשורת של מגזין ויצו העולמי. במקביל, אינגריד כיהנה בתפקיד המוציאה לאור והעורכת הראשית של מגזין In English ועבדה כראש מחלקת אנגלית של חברת דוקוסטורי המתמחה בתיעוד ופרסום ספרי עדות ואוטוביוגרפיות של ניצולי שואה אינגריד עסקה בתחום הגנאלוגיה למעלה מ-20 שנה. היא כיהנה כיו"ר החברה הגנאלוגית הישראלית, כחברה במועצה המנהלת של ה- IGS ואף נמנתה מבין מייסדות העמותה למחקר גנאלוגי בישראל (IGRA). בנוסף, אינגריד שימשה כאחת מרכזות פעילות IGRA ברעננה ובמסגרת זו, ארגנה הרצאות ואירועים וכן הובילה נושאים שונים. היא השתתפה בכנס IAJGS בירושלים בשנים 2004 ו-2015 (כחלק מהוועדה המארגנת) ובוורשה בשנת 2018. במשך שנתיים, אינגריד התנדבה לערוך את ספר היזכור של JewishGen והמשיכה להתנדב במסגרת תעתוק מאגרי המידע של IGRA. עד לאחרונה, אינגריד ריכזה את פרויקטי התעתוק של IGRA בשפה האנגלית אינגריד ביצעה מחקר נרחב ומעמיק על משפחתה בפולין והיתה תמיד זמינה מעברו השני של הקו כדי לסייע לאחרים לחקור ולגלות את קורות קרוביהם הרחוקים אינגריד תחסר לכולנו. היא הצליחה להשפיע רבות על חייהם של כל מי שהכירו אותה.

ברברה אן אלמן 1951-2023

בסוף ינואר נודע לנו על לכתה הפתאומית והמצערת של ברברה אלמן. בנוסף לתרומתה האדירה ל- JewishGen, ברברה מצאה זמן לעבוד גם על תמלול מאגרי מידע עבור העמותה למחקר גנאלוגי בישראל. ברברה זכתה בפרס ההוקרה ע"ש מטילדה ט'גר לשנת 2015-2014 על התנדבותה ותרומתה לתחום מאגרי המידע של IGRA. ביוני האחרון נבחרה ברברה למועצה של IGRA. היא נטלה חלק חשוב בדיונים ובהחלטות שקיבלנו והתכוננה לפעול במסגרת מספר ועדות ולתרום מנסיונה העשיר ורעיונותיה החדשים. ברברה תחסר לנו מאוד. יהי זכרה ברוך.

הרב הנרי (הנק) פ. סקירבל 1929-2022

בצער רב אנו מודיעים על פטירתו, בראש השנה, של חברנו היקר הרב הנרי (הנק) פ. סקירבל ז"ל. האנק היה בוגר אוניברסיטת הרווארד וההיברו יוניון קולג' (HUC). הוא החזיק בתואר דוקטור מאוניברסיטת קולומביה וכן בתואר דוקטור לשם כבוד ומדליית הנשיא, HUC. הוא היה חבר בפקולטות של אוניברסיטת נורת'ווסטרן ו- HUC. הוא שירת כרב בצבא ארצות הברית בוושינגטון ובגרמניה. כמו כן, ביצע תפקידים בהילל באוניברסיטת מיאמי באוקספורד, אוהיו, באוניברסיטת שיקגו ובאוניברסיטת נורת'ווסטרן. האנק שימש בין היתר כמנהל הארצי של ארגון הנוער היהודי הרפורמי (NFTY) ועוד. בשנת 1971 עלה האנק עם משפחתו לישראל, ושימש כמנהל תוכניות נוער בתנועת היהדות הרפורמית וכיו"ר המחלקה לחינוך ותרבות בהסתדרות הציונית העולמית. הוא כיהן כיו"ר הארצי של איגוד האמריקאים והקנדים בישראל (AACI) ויו"ר מועצת המתמחים לשלום וכן יו"ר מועצת המנהלים של חדו"ש – למען חופש דת ושוויון בישראל. ברוך דיין האמת.