עם העלאתו לאינטרנט של מפקד מונטיפיורי החמישי של האוכלוסיה היהודית בארץ ישראל משנת 1875, נסתיים פרויקט שארך שש שנים ושמטרתו היתה לפענח, למחשב ולתרגם או להעתיק לאנגלית את חמשת המפקדים של ארץ ישראל ומפקד חד פעמי של יהודים באלכסנדריה שבמצרים.

"קרן מונטיפיורי" בלונדון – עמותה בריטית – הינה הבעלים של המפקדים. היא שימרה את המסמכים המקוריים וכמו כן דאגה לסרוק אותם למען הפרויקט הזה. "קרן מונטיפיורי" היא זאת שהזמינה את הצוות בראשותן של מטילדה טג'ר, רוז פלדמן ובילי שטיין במסגרת העמותה הישראלית לחקר שורשי משפחה. נתאפשרה המשימה גם הודות  לסיועם של 31 מתנדבים. המפקדים נערכו בין השנים 1839-1875

לוקטו גיליונות כל מפקד על ידי הקהילות או הכוללים. הנתונים המבוקשים (שלא תמיד סופקו), היו: שם, גיל ומקום לידה של ראש המשפחה, מצבו הכספי ומקצועו, שם אשתו, שמותיהם וגילם של ילדיו והערות שונות.

אוכלוסית א"י הגיעה מכל התפוצה היהודית שכללה גם משפחות רבניות ידועות. אלה שלא אשכנזים הוכנסו כולם תחת קהילה אחת גדולה "הספרדים". החל מ-1849 הופיעה עוד קהילת "המערבים".  בדרך כלל בני שתי קבוצות אלה היו בעלי שם משפחה, דבר המקל על החיפוש. רק לחלק קטן של האשכנזים נרשמו שמות משפחה, אבל לרובם הגדול היו שני שמות פרטיים.

למען החיפוש הדבר מועיל אם ידועים כמה משמות בני המשפחה. התוצאות מראות קבוצות משפחתיות. האיות מהווה אתגר: במפקדים נרשמו השמות בתעתיק משפה לועזית לעברית ו-150 שנה מאוחר יותר שוב הועתקו לאותיות לטיניות. בנוסף, העקביות באיותם של שמות עבריים מקוריים מועטה. אין מערכת soundex. מומלץ להשתמש בחיפוש wild card   תוך שימוש בסימול "%" ככרטיס פראי.  חיפוש יצירתי רצוי.

יש לציין כאן שמנוע החיפוש באתר הינו מתוכם וקל מאד לתפעול. ניתן לערוך חיפוש ולראות את התוצאות באנגלית ובעברית. באמצעות אפשרות "חיפוש מתקדם"  (advanced) ניתן לעשות חיפושים בשדות בודדים או מרובים כולל: שם משפחה, שם פרטי, מקום מגורים, כולל, ארץ לידה, מקצוע ומצב כלכלי.

המפקדים ומנוע החיפוש נמצאים באתר האינטרנט של קרן מונטיפיורי והחיפוש הינו ללא תשלום וללא צורך בהרשמה, ב- http://www.montefioreendowment.org.uk 

אנא קחו רגע כדי לקרוא את דף "שאלות נפוצות" (FAQ) וגם דף "אודות" (About us)  על מנת להכיר את המתנדבים שעסקו בפרויקט העצום הזה.

רוז פלדמן, מטילדה טג'ר, בילי שטיין
ועדת היגוי לפרויקט מפקד מונטיפיורי